Jsem hrdým rodičem dvou trilingvních dcer, se kterými mluvím menšinovým jazykem. Tedy jazykem, kterému je dítě vystaveno méně často, v mém případě česky. Jsem také interkulturní psycholožka, která pracovala se stovkami expatů, a která sestavila několik tipů, jak posílit menšinový jazyk u dětí s vícejazyčných rodin.
Ze zkušeností mnohých interkulturních klientů v Online psychologické poradně pro čechy v zahraničí vím, že může být někdy smutné nebo stresující, když děti nechtějí nebo neumí mluvit Vaším rodným jazykem. Tak pojďme spolu menšinový jazyk u dětí efektivně a hravě podpořit.
1. Vytvořte motivaci
Dítě musí mít dobrý důvod, aby bylo motivováno používat druhý jazyk. Může to být oblíbená hra, písnička, pohádka, knížka nebo jen situace, ve které se mluví pouze menšinovým jazykem (pro většinu čtenářů je to česky). Dále je dobré posilovat chuť se dorozumět s blízkými, kteří mluví pouze česky, s prarodiči, kamarády. Hlavně kamarádi jsou silným motivátorem pro naučení jazyka. Takže pokud Vaše dítě v nějaké fázi mluví spíš většinovým jazykem, nevyčítejte si to. Stává se to. Významné je mluvit na dítě menšinovým jazykem, pokud mu vyjadřujete pozitivní emoce, při chválení, mazlení atd.
2. Společný čas jen ve dvou
Buďte spolu s dítětem tolik času, kolik je to možné. To je důležité, pokud Vy a Váš partner se svými dětmi mluvíte různými jazyky. Když mluvíte všichni společně, dítě možná neustále přepíná jazyky, nebo jen odpovídá ve většinovém jazyce. Když budete trávit čas jen Vy a dítě, budete spíše mluvit jen česky a bude to pro dítě méně rušivé.
3. Nechte své dítě, aby převzalo iniciativu aktivit
Nechte občas dítě, ať si vybere, co chce dělat. Nechte ho převzít výběr a vedení aktivity a poté si ji společně užijte. Ať už jde o malování, hraní s určitou hračkou nebo hrou, nechte se vést. Děti při jimi vybrané aktivitě budou uvolněnější a budou mít mnohem větší motivaci mluvit Vaším jazykem.
4. Mluvte hodně česky
To se může zdát jako banální rada, ale není to vždy lehké a přirozené. Čím více mluvíte, tím více slov dítě slyší a tím více se učí. Zkuste dítěti trochu více verbálně popisovat, co děláte nebo co si myslíte, jde to i u úplně malých dětí. Samozřejmě se zachováním autenticity, abyste se v tom cítili příjemně i Vy. Ze začátku to možná pro Vás bude trochu zvláštní, ale já to tak dělám a moje tříletá trilingvní dcera mluví česky plynně.
5. Hudba a písničky v mateřštině
Poslouchejte hudbu a zpívejte písně v češtině. Melodie a emoce spojené s hudbou pomáhají dětem zapamatovat si slova a fráze, které by jinak nebyly schopné pojmout. Texty písní pomáhají rozšířit slovní zásobu. V písničkách a básničkách a dalších jazykových aktivitách je skvělou inspirací Anna Paap a její FB skupina „Česky i v zahraničí„: Žijete v zahraničí a chcete učit děti česky? Mluví na vás děti cizím jazykem, mají problémy se čtením a psaním? Pojďme si vzájemně radit – a hlavně se motivovat!
6. Knihy v mateřštině a pohádky na dobrou noc
Nepodceňujte důležitost čtení knih. Ujistěte se, že máte doma různé knihy v češtině. Nechte své dítě pravidelně vybírat si nové knihy, abyste je motivovali. Přes internet už není problém české knihy kupovat odkudkoli. Pokud se dětem příběh líbí, většina dětí si jej ráda přečte v jakémkoli jazyce.
I pokud Vaše dítě už umí číst samo, příběhy na dobrou noc jsou skvělým způsobem, jak se po dlouhém dni emočně spojit s dítětem, a také každý den seznamují Vaše dítě s novou slovní zásobou. Když čtete svému dítěti a poté třeba diskutujete o příběhu, pomáháte Vašemu dítěti s rozvojem jazyka, aniž byste si toho vůbec uvědomovali. A láska ke čtení je jednou z nejlepších darů, které můžete svým dětem dát.
7. Představte dítěti loutku, která mluví pouze menšinovým jazykem
Tento malý trik funguje obzvláště dobře a je to pro děti velká motivace k procvičování jazyka. Představte dítěti loutku, panenku nebo jinou hračku, kterou má dítě rádo. Řekněte svému dítěti, že mluví POUZE menšinovým jazykem. Díky tomu bude studium jazyků zábavné a Vaše dítě bude mít motivaci začít více mluvit.
8. Hrajte hry v menšinovém jazyce
Hry podporují mluvení a jsou zábavné. Děti také obvykle rádi vyhrávají, což jim dává motivaci používat jazyk. Umožněte dítěti vybrat si hry, které ho zajímají, čímž se zvýší jeho motivace. Slovní hry, jako je slovní fotbal, karty a deskové hry, jsou obvykle skvělým motivátorem k tomu, aby se děti verbálně vyjadřovaly.
9. Cestování do míst, kde se mluví česky
Minulý rok tomu situace nepřála, ale jak to bude možné, ponořte své dítě do češtiny tím, že spolu odcestujete alespoň na dva týdny do ČR. Možná to nebude vždy možné pro všechny rodiny, ale je to skvělý způsob, jak ukázat Vašemu dítěti využitelnost češtiny zábavnou formou.
10. Pošlete své dítě do bilingvní školy
Díky dvojjazyčnému vzdělávání může být Vaše dítě denně vystaveno oběma jazykům. Prozkoumejte dvojjazyčné školky nebo školy ve Vaší oblasti.
11. Kupujte dárky, které dítěti pomohou rozvíjet jazyk
K narozeninám nebo Vánocům kupte svým dětem dárky související s rozvojem jazyka. Knihy, hádanky, hry, které podporují mluvení.
12. Vařte společně
Děti se často rády podílejí na přípravě rodinného jídla. Využijte této příležitosti a naučte se společně novou slovní zásobu v kuchyni.
13. Au-pair, která mluví menšinovým jazykem
Pokud se částečně vracíte do práce, je dobrý nápad najít chůvu, která mluví česky. Výzkumy ukazují, že čím více emočních zdrojů jazyka dítě má, tím je jazyk a jeho užívání pro dítě atraktivnější.
14. Jazykové zdroje online
Najděte zdroje pro své dítě online v češtině. Existuje řada zábavných jazykových programů, blogů a webů, které propagují studium jazyků a mohou pomoci Vašemu dítěti posílit vztah k jazyku.
15. Udělejte si jasno sama/sám v sobě
Zeptejte se sebe sama, zda máte vyrovnaný vztah k češtině, zda ji nevnímáte jako méněcennou, nebo zda s tímto jazykem nemáte spojených hodně negativních emocí. Pokud je Váš vztah k Vaší mateřštině negativní, dítě to z Vás vycítí, a intuitivně se bude tomuto jazyku vyhýbat. V tom případě se buď můžete obrátit na specialistu, který Vám pomůže Vaše emoce zpracovat, nebo se zamyslete, jestli se nebudete cítit při komunikaci s dítětem komfortněji v jiném jazyce.
16. Vyvarujte se negativních důsledků
Buďte pozitivní, povzbuďte své dítě, aby mluvilo česky, aniž byste je k tomu nutili. Nikdy nepoužívejte negativní důsledky, jako je trest, pokud s Vámi česky v nějaké situaci nebude chtít mluvit.
17. Přehodnoťte svou jazykovou strategii
Pokud to, co děláte, nefunguje, zvažte možnost vyzkoušet jinou metodu. Existuje mnoho různých metod, které rodiče používají k výchově dvojjazyčných dětí, je třeba vybrat metodu tak, aby vyhovovala Vaší rodinné situaci.
Pokud byste potřebovali Vaši konkrétní bilingvní situaci probrat, naše Online psychologická poradna pro Čechy v zahraničí a další odborníci na poradnu napojení jsou zde pro Vás.