Deprese má různé stupně pokročilosti. V lehké depresi se do běžných činností v práci a v rodině nutíte, ale jste schopni je zvládat. V těžších případech přestáváte pracovat, nic vás nebaví. Děláte jen lehké povrchní věci jako je dívání na televizi, rutinní věci na počítači a většinu dne proležíte v posteli.
Jaké mohou být další příznaky deprese?
- Zabýváte se pocity, které jste prožili v minulosti, anebo máte naopak silné obavy z budoucnosti, co vás v zahraničí všechno čeká. Nedaří se vám prožívat tady a teď.
- Máte zhoršenou náladu, jste unavení, ztrácíte zájem o věci, které vás dříve těšily, a to v délce trvání od 2 a více týdnů až měsíců.
- Můžete trpět poruchami spánku.
- Přibýváte nebo naopak ubýváte na tělesné hmotnosti, protože se vám změnila chuť k jídlu.
- Často se objevují také myšlenky vedoucí k sebeobviňování nebo zoufalství, což se může vázat k nezvládnutým situacím, jako vztahy s vaší novou zahraniční rodinou nebo nedostatečný výkon v práci.
- Můžete pociťovat lhostejnost k okolnímu dění, cítit se méněcenně, mít zpomalené reakce nebo ztratit smysl života – co v té cizině vlastně dělám? Má smysl tady být? Neměl bych se raději vrátit domů?
Co dělat, když mám depresi v cizině?
Jestli na sobě pociťujete první příznaky, může vám pomoci pravidelný denní a spánkový režim, dostatečný odpočinek, masáž nebo příjemný pohyb. Ideálně ale v cizině vyhledejte co nejdříve odborníka – psychologa nebo psychiatra, který vám pomůže identifikovat příčinu a nasadí vhodnou léčbu.
Léčba probíhá zpravidla pomocí antidepresiv a psychoterapie. Během terapie odhalíte zásadní věci – proč jste se do depresivního stavu dostali a co udělat proto, aby se vám to už nestalo.
Nejlepší vyhlídky na nalezení životní rovnováhy má lehčí forma deprese.
Nečekejte tedy prosím zbytečně, než se deprese prohloubí.
Nejste na to sami.
Máte pocit, že se vás příznaky týkají a rádi byste si o tom promluvili s někým ve svém rodném jazyce? V naší online psychologické poradně vás rády podpoříme.