Jak na pocity osamění v cizině?

Jsou lidé, kteří žijí sami, ale necítí se osamělí. Naopak ale existují lidé, kteří jsou obklopeni blízkými lidmi, a osamělí se cítí. Více nebo méně často. Technologie nám v dnešní době umožňuje okamžitý kontakt s kýmkoli na světě. Mnoho lidí žijících v cizině se přesto, nebo právě proto cítí osamělí. Jak z toho ven? Péče o sebe nebo psychologická pomoc mohou být jednou z cest.

Co to je osamělost?

Slovo osamělost má stejný základ slovo samota. Je mezi nimi ale podstatný rozdíl. Samota může mít, hlavně na introvertní jedince, pozitivní efekt. V malém množství může přinášet uvolnění a úlevu. Naopak osamělost je silně úzkostný a negativní stav. Cítíme při něm, že naše vztahy nejsou takové, jaké bychom si je přáli. Častěji se to týká jejich kvality. Chybí nám spřízněná duše. Někdo, s kým budeme na stejné vlně. Osamělí lidé se cítí izolováni, nehledě na to, že jsou obklopeni lidmi. Nedokáží se „napojit“ na druhé, často o sobě přemýšlí negativně a pochybují o sobě.

Osamělost k cizině patří?

Mnoho lidí žijících v cizině mi říkají, že osamělost k jejich volbě jiné země patří. Nemusí tomu tak ale být. Osamělost bychom neměli podceňovat, protože může vést až k fyzickým problémům. Při pocitech osamění se zvyšuje hladina stresového hormonu kortizolu, který zhoršuje naše soustředění, má negativní vliv na kardiovaskulární systém a snižuje imunitu. Je proto vhodné osamělosti preventivně předcházet nebo se pokusit s ní něco dělat.

Jak na osamělost?

Každý z nás někdy pocity osamělosti nebo úzkosti z osamělosti zažije. Pokud se občas cítíte osamělí, většinou pomůže udělat něco milého nebo příjemného jen pro vás. Například popovídat si s někým blízkým, projít se v přírodě, dát si horkou vanu, nebo cokoli jiného, co vám udělá dobře. Není dobrý nápad jít v takové chvíli hledat úlevu na sociální sítě, protože ty pocity osamělosti ještě prohlubují.

Co když to nestačí?

 Pokud je váš stav hlubší, pomáhá si své pocity pojmenovat a sdílet s někým, v koho máme důvěru, což samo o sobě přinese jistou úlevu. Můžete také zkusit najít skupinu lidí s podobnými zájmy, pokud možno offline. V takových prostředích se kvalitní vztahy navazují snadněji. Pokud ale Vaše pocity osamělosti dlouho přetrvávají, jejich příčina bude pravděpodobně hlubší. V takovém případě není slabostí vyhledat odbornou pomoc.

Jak vás může podpořit psycholog?

Možná žijete v cizině sám/sama a někdy je vám těžko. Možná máte vztah, ve kterém jste spokojený/á, ale přesto se někdy cítíte osamělý/á. Možná si zatím nedokážete parnetrovi říct, co potřebujete. Třeba protože vás to nikdo v dětství nenaučil. To je něco, o čem se těžko mluví s dalšími. Bojíme se jejich kritiky našeho vztahu, odsouzení toho, že jsme se vydali do ciziny, nebo vlastních pocitů selhání ve vztahu. Problém vězí často v komunikačních nedorozuměních. Ty se vyskytují i ve vztazích s lidmi ze stejné kultury. Ve vztazích mezikulturních se nedorozumění a nesprávné interpretace ještě násobí. Nadhled odborníka někdy ukáže, že i lehká změna v komunikaci může partnery znovu sblížit a dát do vztahu novou energii. Na změnu k lepšímu není nikdy pozdě.

Co můžete získat? 

Vztah s psychologem vytváří bezpečný prostor, ve kterém můžete najít porozumění a podporu zvládnout náročnou životní situaci nebo stav. Rozhovor s odborníkem může přinést okamžitou úlevu, dlouhodobá spolupráce může člověku pomoci vytvořit strategie, které mohou podobným situacím v budoucnu předcházet, nebo je efektivněji zpracovat.

Nejste na to sami.

V případě potřeby se obraťte na naši online psychologickou poradnu pro Čechy v zahraničí nebo na jiného odborníka.

Nebo se pojďte pro začátek podívat do naší FB skupiny Češi v zahraničí „Sám sebou i v cizině“, kde sdílíme pocity a myšlenky o životě v jiných zemích. Sdílená radost je dvojnásobná radost a sdílená starost je poloviční starost. Jste tam srdečně vítáni.

Mohlo by vás ještě zajímat

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Jak vychovat dítě odolné proti manipulaci?

Je důležité se zamyslet, jak ho postupně naučit, že manipulace není běžnou součástí života. Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, ale mnoho z nás ve výchově kopíruje, jak se k nám chovali naše rodiče. To je normální, naučené vzorce chování nám šetří energii,...

číst více
Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

Jak se vymanit z manipulativního vztahu?

UvědoměníPrvním krokem k tomu, abychom manipulaci zastavili, je uvědomění si, že se o manipulaci jedná. Pokud jednání druhého obsahuje znaky manipulace (viz článek Jak poznat manipulaci?), řekněte si, zda si chcete takové chování nechat líbit. Ne pro všechny je tato...

číst více
Jak poznat manipulaci?

Jak poznat manipulaci?

Pan A. zbožňoval svou přítelkyni P. Zaujala ho svou krásou, charismatem a tím, že se záhy velmi zajímala o to, co dělá, jak se cítí a jaká jsou jeho hodnoty. Svěřila se mu také s tím, že jako malá byla sexuálně zneužita. Pan. A. si k ní vytvořil tak silné pouto jako...

číst více

Máte další otázky?  Napište nám.

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.
Jméno