Člověk se může cítit osamělý i v situaci, kdy je obklopen dalšími lidmi (rodinu nevyjímaje). Pocit, že nás nikdo opravdu nezná nebo nám nerozumí, může být velmi zatěžující. Dokonce do takové míry, že dlouhodobě představuje riziko pro tělesné a psychické zdraví. S větší pravděpodobností se dostaví deprese, úzkosti nebo poruchy spánku ale i fyzické problémy jako mozková příhoda, infarkt, obezita, akutní nebo chronické bolesti.
Navzdory kvetoucí komunikační technologii je osamělost stále rozšířenějším fenoménem. Příčiny mohou být rozmanité: únava po náročném pracovním dni, kdy už chybí síla vyrazit socializovat mimo domov, chronický nedostatek času, věk, ztráta partnera ale i obava z odmítnutí nebo extrémní introverze.
Existují i jiné faktory, které mohou osamělost posilovat?
Tým vědců z Harvardské a Stanfordské univerzity se zaměřil na skutečnost, zda osamělí lidé zacházejí jinak s emocemi než lidé, kteří se osamělí necítí. Objevily se přitom možné souvislosti s nezdravým způsobem zpracování emocí. Rozhodující je přitom způsob zacházení s negativními emocemi.
Rizikové faktory jsou:
- obviňování sebe sama a jiných
- vytváření katastrofických scénářů
- časté hloubání
- potlačování negativních emocí
- tendence odmítat emoční podporu ostatních lidí a záměrné izolování se
Je potřeba zdůraznit, že OSAMĚLÍ LIDÉ NENESOU ZA SVOJI SITUACI VINU. Tvrzení, že si osamělí lidé mouhou za svoji situaci sami, by bylo velmi zjednodušující a nesprávné. Nikdo z nás si sám nevybral, jakým způsobem bude zpracovávat a regulovat svoje emoce: je to spojení mnoha faktorů jako jsou genetika, výchova, osobnost, zkušenosti apod.
Jak z toho ven?
Klíčovým nástrojem proti osamění je SEBEREFLEXE. Kdo prožívá často pocity osamění, měl by zaměřit pozornost na svoje chování v problémové situaci, např. po hádce s blízkým člověkem nebo po nepovedeném projektu. Kdo zjistí, že potlačuje vztek a zklamání nebo upadá do častého hloubání namísto aktivního zacílení na řešení, měl by zpozornět a uvědomit si, že existují i zdravější mechanismy zpracování problému. Jedním z nejefektivnějších je získat odstup a s někým se o problém podělit.
Kde sdílet, když žijeme v cizině?
Pokud žijete v cizině, mohou se u vás někdy vyskytovat pocity izolace, nepochopení nebo osamění. To je normální, protože vlastně stojíte rozkročeni mezi dvěma kulturami a ani do jedné už vlastně 100% nepatříte. V naší FB skupině Češi v zahraničí „Sám sebou i v cizině“ nabízíme prostor pro sdílení a informace k tématům, která souvisí se životem a duševním zdravím v cizině a s integrací v cizí zemi. Skupina je prostor, kam se můžete obrátit, poradit se nebo sdílet Vaše zážitky a pocity o životě v cizině s ostatními v podobné situaci. Zkrátka abyste na život v cizině nebyli sami.
Co když sdílení už nestačí?
Pokud cítíte, že sdílení ve skupině vám uleví jen na chvíli, nebo je Vám nepříjemné mluvit o sobě ve skupině, obraťte se přímo na nás a naši ONLINE PSYCHOLOGICKOU PORADNU (https://www.onlinepsycholog.eu/). Život v zahraničí umí s naší psychikou pořádně zamávat. Zjistíme, co se zatím skrývá a společně najdeme řešení, abyste se v cizině cítili jako doma.
Chcete jít s námi do akce a něco změnit?
Pro ty, kteří už se nechtějí cítit osaměle, jsme nově vytvořily 10týdenní rozvojový program Jak překonat pocity osamění v cizině, ve kterém Vás budeme psychologicky a lidsky provázet při řešení Vašeho osobního tématu.
Představte se, jak by Vám bylo, kdybyste:
- pochopili, kde stojíte, a jak s tím dál pracovat.
- si ulevili od nejistot “kdyby, až, možná”.
- nasbírali mnoho inspirace u ostatních, kteří zažívají podobné pocity a situace jako Vy.
- kdyby to bylo jen o Vás!
Kdo jsme my a v čem Vás podpoříme?
Specializujeme se na psychologii a psychoterapii expatů. V naší ONLINE PSYCHOLOGICKÉ PORADNĚ pro Čechy v zahraničí vás na konzultacích podporujeme při zvládání náročných životních situací v pracovním i osobním životě.
Mila Della Briotta & Michala Škrábová https://www.onlinepsycholog.eu/o-nas/
*Píšeme pro vás blog k aktuálním tématům ze světa psychologie: https://www.onlinepsycholog.eu/blog/
*Jednou měsíčně pořádáme skupinová setkání, kde v malé skupince probereme vaše aktuální téma: https://www.onlinepsycholog.eu/skupinove/
*Rády vás popoříme na individuálních konzultacích: https://www.onlinepsycholog.eu/individualni/